Tegneserier

Ferd’nand tegneserien er atypisk fra andre tegneserier idet den ikke indeholder talebobler eller tekst – de nyeste udgaver har dog en gang i mellem lydbeskrivelser.
Anders And bor i Andeby som ligger i den amerikanske stat “Calisota” som er en sammentrækning af de to amerikanske stater Californien og Minnesota, desuden ligger byen Gåserød også i staten.
Rasmus Klump er opkaldt efter Carlas (forfatter) og Vilhems (tegner) underbos hund Klump.
Sorte Slyngel dukkede først op i en historie af Floyd Gottfredson fra 1939, han optræder dog først på dansk den 29. juni 1965.
Modsat de fleste hovedfigurer i Valhalla er Quark ikke baseret på nogen oprindelig figur fra den nordiske mytologi.
Knold og Tot, der startede 1896 bliver ofte opfattet som første tegneserie, men samme år kørte serien The Yellow Kid.
Tegneserien Prins Valiant består af over 1800 sider, men er stadig i produktion. (2009)
Anders Ands mor hedder Hortensia von And og faderen hedder Rapmus And. Anders And har desuden en tvilling søster ved navn Della And.
Manga er det japanske ord for tegneserier.
Mickey Mouse hed oprindeligt Mikkel Mus i de første danske ugeblade.
Langtbortistan er et fiktivt land i Anders And-universet, navnet på landet er opfundet af den danske oversætter Sonja Rindom.
I dag er omkring 40 procent af alle tryksager udgivet i Japan manga
Bedstemor Ands og og hendes medhjælper fætter Guf kører rundt i en gammel bil, af mærket Detroit Electric.
Batman hører hjemme i det amerikanske superhelte-univers fra forlaget DC Comics, omend han rent faktisk ingen superkræfter har selv.
Lucky Luke er udgivet af tre forlag nemlig – Album nr. 1-55 er udgivet af Interpresse, nr. 56-57 af Carlsen Comics og fra nr. 58 udgives serien af Egmont Serieforlaget.
I de første udgaver af Anders And havde han 4 knapper på sømands trøjen, senere blev det kun til 2 knapper.
Pildskadden i Rasmus klump er ejet af Toms Chokoladefabrikker og skabte faktisk grundlaget til Toms Chokoladeskildpadder.
In: Diverse · Tagged with: And, Batman, Bil, Chokolade, Danmark, Forlag, Japan, Manga, Nordisk, Skilpadder, Søster, Tegneserie, Ugeblad, USA

on 31/10/2009 at 15:28
· Permalink
ifølge andeby.dk under duckpedia under potrætter og sorte slyngel står der at sorte slyngel blev lavet 22 maj 1939.håber atu du retter det
ud skriver at langbortistan er et fiktivt andeby land der er opfundet af sonja rindom men søg på wikipedia under langbortistan står der
der er uklart om den dansk oversætter sonja rindom opfandt navnet eller om det er en oversættelse af farawayistan (andre varianter af faroffistan og farbackistan) som carl barks hævdes at have fundet på.
så måske er det ikke hende der har fundet på langtbortisan helt
on 03/10/2009 at 15:49
· Permalink
ifølge wikipedia startede knold og tot 1897 og the yellow kid startede i 1895
on 03/10/2009 at 21:28
· Permalink
Jeg har oplysningerne vedr. Knold og Tot og Yellow Kid fra comicwiki.dk – så hvem der lige har ret ved jeg ikke.